Reserviläisliikkujia oli runsaasti mukana Pirkan Hiihdossa 6. maaliskuuta, osa heistä osallistui tapahtuman huoltotehtäviin. Rokkakosken huoltopisteellä hääräsivät Nokian Reserviupseerit ja Nokian Reserviläiset-NRAU. He ovat hoitaneet tapahtuman järjestelyjä jo hiihdon alkuvuosista lähtien. Nytkin mukana oli väkeä kahdessa vuorossa yhteensä 40 henkeä. Alkupään hiihtäjillä oli kova vauhti ja kiire, mutta kärjen mentyä ehti jokunen jo huoltamaan itseäänkin sekä kalustoa. Voitelupisteellä apua antoi Mauri Långvik jo vuosien kokemuksella.

Mauri Långvik huoltotehtävissä; lisäämässä pitoa.
Rokkakoskelta lähdettäessä kohti Ylöjärveä, on edessä kovat nousut jolloin pitoa perinteisen suksissa tarvitaan. Sitä Mauriltä löytyi ja samalla hiihtäjät saivat vielä kannustavia ohjeita loppumatkalle.
Tässä hiukan poimintoja Hämeenkyrön hiihtäjistä:
Miehet M50 90km perinteinen: Pertti Kivimäki res.ups. 7:07. 40. kerta
Antti M Harjula res.au 8:39 13. kerta
Pentti Moisio res.au 9:36 27 kerta
Miehet M50 90 km vapaa: Pekka Hakala res.ups. 4:34 38 kerta 3. sija
Seppo Tuomisto res.au. 5:26 15. kerta
Jorma Heikkinen res.au. 7:02 39 kerta
Aulis Kivelä res.au 7:20 20 kerta
Juhani Ahola res.au 7:27 35 kerta
Miehet M 90 km perinteinen: Sami Norokorpi res.au 9:53 2 kerta
Miehet M 45 km vapaa: Mikko Purttu res.su 3:50
Reppuhiihto 90km: Pasi Hautamäki res.ups. 3 kerta
Pasi Rintanen res.au 24 kerta
Matti Talonpoika res.au 13 kerta
Kuten tuloksista huomaa, niin kokemus on valttia.

Rokkakosken huoltopisteella, Matti ja Kristiina Keskisen pihapiirissä oli vilskettä.
Reserviläisjohtajan tulee olla fyysisesti ja henkisesti hyvässä kunnossa kyetäkseen huolehtimaan alaisistaan vaativissa olosuhteissa. Kuten joku on jo saattanut lehdistä lukea, varusmiesten kuntotesteistä on jäämässä pois leuanveto ja selkälihasliikkeet. Armeija uskoo saavansa tarpeeksi kattavan kuvan varusmiesten kunnosta aiempaa suppeammalla testauksella. Tämä tekee entistä tärkeämmäksi omaehtoisen kuntoliikunnan ja sitäkautta toimintakyvyn säilyttämisen.

Hyvä peruskunto on reserviläisjohtajan perusvaatimuksia. Rinkka painaa mutta suksi kulkee ja hartioissa on pitoa!

Varautuminen eri sääolosuhteisiin on myös tärkeää liikuntatapahtumissa. ResUL-talvikisassa pakkasta oli lähes -20 astetta pakkasta, mutta ei kuulemma haitannut kun varustus oli oikea!
Lue lisää kuntoliikunnasta tästä linkistä
Teksti ja kuvat: Ari Paukkunen